Pozostałe

Jak często powinno serwisować się klimatyzację w samochodzie?

W momencie kiedy za oknem zaczyna się robić coraz ciepłej to automatycznie częściej korzysta się z klimatyzacji. To niestety błąd! Klimatyzacji można i należy używać przez cały rok. Dlaczego warto to robić i jak wpływa to na częstotliwość serwisowania klimatyzacji? Wejdź i sprawdź najlepszy serwis klimatyzacji w Krakowie!

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji w Krakowie zajmuje się zasadniczo wykonywaniem trzech czynności. Do nich należy przede wszystkim sprawdzenie szczelności układu, uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz skontrolowanie, czy układ jest prawidłowo smarowany. W tym momencie pojawia się paradoks związany z użytkowaniem klimatyzacji zimą. Uszczelki, które ulegają degradacji, zaprojektowane są tak, aby być pod wpływem czynnika chłodzącego. Jeśli czynnik nie krąży – parcieją szybciej niż ciągle smarowane krążącym czynnikiem. Dlatego z układów klimatyzacji, które używane są przez cały rok znika mniej czynnika niż w takich, dla których okresem pracy jest tylko sezon wiosenno-letni.

Serwis klimatyzacji w Krakowie zajmuje się wymianą czynnika roboczego. Czynnik jest odsysany z układu i ważony, a dzięki temu po konsultacji, specjalista może ocenić, czy czynnik ulatnia się w sposób naturalny, czy jest nieszczelny. Oprócz tego odsysanie czynnika ma jeszcze jedną zaletę. Służąca temu maszyna dodatkowo osusza układ z wilgoci. Jednocześnie jest ona w stanie ocenić nieszczelność, mierząc czas utrzymania próżni. Co jeśli próżnia w układzie utrzymuje się zbyt krótko? To oczywiście świadczy o nieszczelności.

Jak wiadomo, sam stan próżni w układzie jest niezwykle ważny dla jego właściwego działania. Najistotniejsze jest, aby zajął się tym doświadczony specjalista, który utrzyma czas tworzenia próżni. Wiele maszyn wytwarza ją w kilka minut, aczkolwiek stan ten powinien utrzymywać się przynajmniej przez 20 lub od 30 do 40 minut. To oczywiście daje gwarancję, że wnętrze układu jest faktycznie suche.

Kiedy serwisować klimatyzację?

Najlepszym okresem na serwisowanie klimatyzacji to okres poprzedzający pracę w trudnych warunkach. Dla klimatyzacji to czas, gdy temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej, którą ustawiliśmy jako pożądaną w samochodzie. Jest to niezależnie od tego, czy różnica jest na plus, czy na minus. Do serwisu klimatyzacji w Krakowie należy udać się dwa razy w roku, czyli wiosną i jesienią. Natomiast w przypadku, jeśli klimatyzacja używana jest przez cały rok, jedna z tych wizyt będzie wręcz formalnością. Po sprawdzeniu szczelności układu może okazać się, że czynnik klimatyzacji nie wymaga uzupełnienia. Co więcej, uzupełnić trzeba tylko bardzo niewielką ilość. Po trudnym sezonie letnim najprawdopodobniej będzie wymagane uzupełnienie środka smarującego sprężarkę klimatyzacji. W większości nowoczesnych aut może pracować ze zmienną wydajnością, a latem działa na pełnych obrotach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *