Pozostałe

Kiedy psychiatra zapisuje leki?

Wiele osób, choć mają świadomość, że wymagają wsparcia ze strony specjalisty, nie decyduje się na wizytę u psychiatry. Jednym z głównych powodów jest obawa przed lekami, które lekarz może przepisać dla poprawy stanu chorego. Tymczasem leków psychiatrycznych nie trzeba się bać — jeśli będą odpowiednio dopasowane, mogą w krótkim czasie znacznie poprawić stan chorego.

Problemy natury psychologicznej mogą mieć różne podłoże i występować z różnym nasileniem. Najczęściej na początku objawy są dosyć słabe i czasem nawet niezauważalne. Dopiero z czasem zaczynają się pogłębiać i powodować dyskomfort oraz zmiany w zachowaniu. Często bywa i tak, że osoba zmagająca się z problemami psychologicznymi nie zauważa zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu. Natomiast widzą to bliskie osoby, które zaczynają nakłaniać chorego do wizyty u specjalisty.

Leków psychiatrycznych nie trzeba się bać. Te najnowszej generacji rzadko kiedy powodują skutki uboczne, a mogą znacznie poprawić samopoczucie i komfort życia osoby, która zgłosiła się po pomoc. Co więcej, nie są przepisywane tak często, jak to się niektórym osobom wydaje. Psychiatra włącza leczenie farmakologicznie, gdy objawy czy dolegliwości chorego są na tyle silne, że utrudniają mu codzienne życie. Rozpoczęcie stosowania leków psychiatrycznych nie oznacza, że trzeba będzie je przyjmować do końca życia. Równolegle z farmakoterapią zwykle prowadzona jest bowiem psychoterapia. Leki mają jedynie wyciszyć czy stłumić najbardziej dokuczliwe objawy, a dopiero praca z terapeutą pozwala pacjentowi uporać się z problemami, nauczyć się innego spojrzenia na siebie, zniwelować zły nastrój czy objawy depresyjne.

Aby leczenie farmakologiczne przyniosło pożądane efekty, warto skorzystać z pomocy sprawdzonego psychiatry. Wykwalifikowanych lekarzy specjalistów znajdziesz w Psychodynamicznym Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowym w Warszawie, Rzeszowie oraz Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *