Pozostałe

Kim jest barista?

Barista to pasjonat kawy o bogatej wiedzy i zdolnościach, które pozwalają mu na przyrządzenie wyśmienitej kawę w jej wielu odmianach, dbając przy tym o każdy szczegół. Jest to również osoba, która nie boi się poświęceń a na to, aby stać się profesjonalistą w swoim fachu poświęca setki godzin. Nieoficjalnie uważa się, że początkujący barista, zanim zacznie świadomie rozumieć każdy aspekt powstawania kawy musi zaparzyć około 3 tysiące filiżanek. Co jeszcze warto widzieć?

Baristą może zostać osoba, która przede wszystkim lubi kawę i pracę w gastronomii. Barista powinien posiadać też podstawowe umiejętności artystyczne, które potrzebne są do tak popularnego obecnie latte art, czyli sztuki dekorowania kawy. Poza oczywiście odpowiednim przeszkoleniem teoretycznym i praktycznym, dobry barista powinien posiadać inne umiejętności. Mile widziana jest zdolność dobrego organizowania pracy swojej, jak i załogi baru. Z tej racji, że barista ma stały kontakt z ludźmi, dobrze jeśli umie nawiązywać z nimi szybki kontakt, jest odważny, zdyscyplinowany i potrafi pracować pod presją czasu.

Jak zostać baristą?

Jeżeli jesteś osobą, która kocha kawę i marzysz o jej parzeniu zawodowo, możesz skorzystać z licznych kursów dostępnych obecnie na rynku. Są one zazwyczaj płatne. Jeżeli masz szczęście i bez większego doświadczenia zostałeś zatrudniony w sieciowych kawiarniach, może być tak, że to specjalni trenerzy przygotują cię do zawodu. Wówczas bardzo ważne jest Twoje zaangażowanie w poszerzaniu wiedzy we własnym zakresie (np. przy pomocy sieci czy książek, gdzie znajdziesz dużą ilość wiedzy na temat kawy lub podczas szkoleń). Najlepszym wyjściem są jednak profesjonalne kursu, podczas których przyszły barista poznaje różne gatunki kaw, ich skład, charakterystyczne cechy, sztukę latte art oraz wszystko, co związane z kawą i jej przygotowaniem. Resztę wiedzy zdobywasz podczas pracy, słuchając doświadczeń innych oraz ucząc się na własnych błędach. Kursu możesz poszukać w sieci pobliżu miejsca zamieszkania lub udać się do najlepszych, wpisując w przeglądarkę np. kurs baristy Opole.

Czy to się opłaca?

Zarobki są oczywiści uzależnione od doświadczenia baristy oraz miejsca, w którym pracuje. Warto pamiętać, że w kontakcie z klientem barista może liczyć na dodatkowe napiwki. Zdecydowaną zaletą tej pracy baristy jest możliwość rozwoju swojej pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *