Szukając mieszkania na rynku wtórnym możemy trafić na okazyjną cenę. Niekiedy ktoś chce szybko sprzedać mieszkanie, ponieważ zamierza wyjechać na stałe za granicę i w jego przypadku czas gra dużą rolę. Więc cena za którą chce sprzedać mieszkanie może okazać się dla nas okazyjna. Zdarza się jednak, że pod płaszczykiem atrakcyjnej ceny ukryty jest haczyk. W każdym razie, zanim zaczniemy świętować kupno nowego mieszkania warto jest sprawdzić, czy wszystkie kwestie prawne są unormowane.
Sprawdź kto jest właścicielem
Trzeba się upewnić czy sprzedający na 100 % posiada pełnie praw do lokalu, który chce sprzedać. Powinniśmy wówczas zażądać przedłożenia aktu notarialnego, w którym widnieje zapis, że mieszkanie jest darowizną lub zostało kupione, w takim przypadku akt notarialny będzie zawierał umowę kupna-sprzedaży. Jeśli chcemy się upewnić, że w tej chwili również sprzedający posiada pełnię praw do lokalu, wówczas powinniśmy zażądać aktualnego odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.
Czy ktoś jeszcze ma prawo do tego mieszkania?
Może się również okazać, że mieszkanie które chcemy kupić jest obciążone prawami osób trzecich. Na przykład mieszkanie jest wynajmowane a wynajmujący są w nim zameldowani. Dlatego warto zażądać od sprzedającego pisemnego zaświadczenia, że żadne osoby nie są zameldowane w mieszkaniu, które chcemy kupić oraz że żadne osoby nie mają prawa w nim przebywać na przykład na podstawie umowy najmu. Na ten temat więcej przeczytamy tutaj: http://www.zarzadcakrakow.pl.
Sprawdź czy mieszkanie nie jest zadłużone
Zanim kupimy mieszkanie trzeba sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie mieszkaniowej czy właściciel nie ma zaległości w płatnościach (czynsz i inne opłaty).