Pozostałe

Odśnieżanie chodników- kto za nie odpowiada

Zbliżająca się zima to nie tylko zwiastun obniżonej temperatury i mroźnych nocy, to także sygnał, że niebawem będziemy musieli zmagać się z trudnościami atmosferycznymi takimi jak opady śniegu. Zima to także obowiązek odśnieżania dróg, a także chodników, jak wiadomo, odśnieżony chodnik jest chodnikiem bezpiecznym, o wypadek przecież nietrudno. Istotne jest także to, by śnieg usuwać także z dachu. Kto jest za to odpowiedzialny?

Kto dopowiada za odśnieżanie?

Zgodnie z polskim prawem to zarządca nieruchomości lub właściciel nieruchomości odpowiada za należyte jej utrzymanie pod względem technicznym. Kwestia usuwania śniegu też jest uwzględniona w polskim prawie, zgodnie z którym właściciel nieruchomości musi zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo podczas użytkowania budynku, jeśli mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, do których można zaliczyć opady śniegu. Ważnym aspektem jest odśnieżanie dachu. Śnieg zalegający na dachu budynku to poważne zagrożenie nie tylko dla przechodniów, to także niekorzystny czynnik, który ma negatywne znaczenie na całą konstrukcję dachu. Zarządca nieruchomości musi zadbać także o usuwanie nawiasów śnieżnych na elewacji, a także sopli. Jak wiadomo, do tego celu trzeba zamówić wykwalifikowaną ekipę. Dach to jedno, drugą sprawą jest odśnieżanie chodnika. Właściciel nieruchomości czy zarządca nieruchomości ma obowiązek utrzymania w dobrym stanie chodników wzdłuż nieruchomości. Chodniki muszą być na tyle odśnieżone, żeby były bezpieczne. Odśnieżanie jest bardzo ważnym obowiązkiem, od którego nie wolno się uchylać, za zlekceważenie tego obowiązku grożą bowiem sankcje.

Co nam grozi jeśli zlekceważymy obowiązek odśnieżania chodnika i innych części nieruchomości, które powinniśmy odśnieżyć?

Policja, straż miejska oraz nadzór budowlany sprawuje kontrolę nad tym czy budynki i chodniki są należycie odśnieżone, jeśli nie są, inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć na administratora budynku mandat w wysokości 500 zł. Warto zatem rzetelnie i solidnie wypełniać wszystkie obowiązki zarządcy nieruchomości. Tutaj znajdziemy idealnego zarządcę, który należycie zaopiekuje się budynkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *