Będąca niegdyś samodzielnym miastem, żydowska dzielnica Kazimierz jest obecnie w pełni zintegrowana z sercem Krakowa. Tę część miasta można pokochać od pierwszego wejrzenia, bo oferuje zupełnie inny klimat i krajobraz kulturowy, niż Stare Miasto. Kazimierz został założony w czasach wczesnego średniowiecza przez króla Kazimierza III. Stąd pochodzi jego nazwa.
Różnorodność religijna była zawsze niezwykle ważna dla kultury Kazimierza. Kościoły i synagogi stoją tutaj obok siebie, a wolność religijna została usankcjonowana przez księcia Bolesława Pobożnego w XIII wieku. Poważne trudności dotknęły społeczności żydowskie podczas drugiej wojny światowej. Nie obyło się bez poważnej dewastacji dzielnicy. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach dzielnica doświadczyła nowego życia, przywracając ulice i place do dawnej świetności. Wspaniale jest spacerować po tej kolorowej części miasta i zanurzyć się w miłej, artystycznej atmosferze, ale także docenić opór wobec hitlerowskiego najeźdźcy.
Dziś na Kazimierzu nie brakuje miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym. Znajdziemy tu niejeden hotel, gdyż Kraków jest miastem o rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Również jego okolice oferują wiele hoteli, hosteli oraz pensjonatów.