Pozostałe

Problemy przy podziale nieruchomości

Planujesz podzielić swoją nieruchomość na kilka mniejszych działek, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania profesjonalnemu geodecie. Fachowiec szybko i bezbłędnie sporządzi niezbędne dokumenty, które musisz dostarczyć do urzędu gminy.

W prawie dotyczącym nieruchomości nie obowiązuje zasada: wolnoć Tomku w swoim domku. Wszystkie zmiany dotyczące nieruchomości muszą być usankcjonowane prawnie. Dotyczy to także podziału nieruchomości na mniejsze działki. Jeśli jesteś właścicielem dużej powierzchni ziemi i chcesz ją podzielić na mniejsze części w celu ich sprzedaży bądź przekazania komuś z rodziny, najpierw musisz złożyć odpowiedni wniosek we właściwym dla położenia działki urzędzie gminy. Ale wniosek to nie wszystko — wraz z nim należy dostarczyć plan wstępnego podziału sporządzony na mapie zasadniczej. Sporządzenie takiego planu jest dosyć problemowe, skomplikowane i trudne dla osób, które na tej tematyce kompletnie się nie znają. Wtedy dobrze jest skorzystać z usług biura geodezyjnego.

W czym pomoże geodeta? Przede wszystkim stworzy bezbłędny, precyzyjny i profesjonalny plan wstępnego podziału. Dokładnie weźmie pod uwagę wszystkie granice danej nieruchomości, kierując się przede wszystkim informacjami zawartymi we właściwej ewidencji oraz w księgach wieczystych. Następnie równie dokładnie wyznaczy wstępne granice nowych działek, które mają powstać w miejsce jednej dużej. Jednym z obowiązkowych elementów wstępnego planu podziału powinna być propozycja, jak zapewnić użytkownikom nowych działek, które dopiero powstaną, dostępu do drogi publicznej. Gdy plan wstępnego zagospodarowania jest gotowy, należy go wraz z wnioskiem zanieść do urzędu gminy, a następnie trzeba poczekać na decyzje urzędników.

Jeżeli sporządzanie ma na podstawie ewidencji czy ksiąg wieczystych to dla Ciebie zadanie nie do przeskoczenia, skorzystaj z usług geodety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *