Pozostałe

Zima kusi

Zima kusi niejednego z nas, aby wybrać się w góry. Podobno kto zazna tej przyjemności raz, będzie chciał już tam zawsze wracać. Góry potrafią do siebie przywiązywać i zostawiają u nas kroplę tęsknoty, która wraca do nas wraz z pierwszym płatkiem śniegu na naszym nosie. Tego nie trzeba tłumaczyć himalaistą, którzy bez gór nie mogą żyć. Zwyczajni ludzie, którzy jeżdżą tam od czasu do czasu zazwyczaj zaczynają swoją przygodę w górach przypadkowo. Nie trąca oni pieniędzy w sklepie na sprzęt, po prostu jadą i patrzą. Idą kawałek w szlak i wracają, bo zaczynają im przemakać buty. To jest dla nich informacja, że muszą tutaj wrócić w czymś innym.

Ale nie tym razem i nie w tym sezonie. Pojawiają się więc za rok, a zanim to zrobią idą do sklepu, gdzie znajdą rzeczy potrzebne do wyprawy w góry. Pamiętają swoje ostatnie kroki na szlaku i wiedzą, że przede wszystkim potrzebują porządnych traperów, które pomogą im dojść dalej. Buty, to bardzo ważna rzecz. Bez nich nie zajdziemy za daleko, a mając dobrą cholewkę na nogach możemy zdobyć kilka szczytów. To wszystko oczywiście nie jest możliwe bez dobrej kurtki, która powinna być ciepła i wodoodporna. Zima w górach to nie tylko śnieg i zaćmione słońce. To też spore opady śniegu oraz deszczu, który może popsuć nasze plany, nawet jeśli mamy na nogach najlepsze obuwie na świecie.

Po skompletowaniu butów i kurtki, musimy zabrać ze sobą jeszcze czapkę, rękawiczki i wygodne spodnie. Jeżeli jednak o tym zapomnimy możemy udać się do sklep turystyczny i górski w Krakowie. Nie możemy oczywiście zapomnieć, że potrzebny nam jest plecak. Najlepiej z dużą ilością miejsca. Musi być też wygodny dla naszych pleców. Do środka powinniśmy włożyć jedzenie, ciepłe picie w termosie i w razie czego suche skarpety, ciepłą bluzę oraz zapasowe rękawiczki. Nie będzie to też przesada, jeśli weźmiemy ze sobą kompas oraz latarkę. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy i lepiej być przygotowanym. Nawet jeśli nie pomoże to nam, to może akurat znajdziemy się w sytuacji, że będziemy mogli komuś pomóc. Skompletowani możemy wyruszać na podbój szczytów i pięknych górskich pejzaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *