Pozostałe

Lampy schodowe – praktyczne i estetyczne rozwiązania dla każdego domu

Lampy schodowe są niezbędne zarówno wewnątrz domu czy mieszkania dwupoziomowego, jak i na zewnątrz budynku. Gdyby ich zabrakło, poruszanie się w ciemnościach byłoby bardzo niebezpieczne. Umieszcza się je najczęściej na ścianach lub samych stopniach, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto pamiętać, że światło pełni ważną rolę, ma potencjał tworzenia wyjątkowej atmosfery, dlatego odpowiednio dobrane lampy schodowe są istotnym elementem aranżacji.

Lampy schodowe podłogowe i ścienne

Wciąż najczęściej wykorzystuje się lampy schodowe umieszczone na podłodze, emitujące światło w górę. To klasyczne rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność, a przy okazji gwarantuje ciekawy efekt wizualny. Dzięki umieszczeniu oświetlenia bezpośrednio na stopniach światło może być delikatniejsze i bardziej klimatyczne. Drugim klasycznym sposobem oświetlenia stopni są lampy schodowe umieszczane nisko na ścianie. Takie światło zapewnia doskonałą widoczność całej długości schodów, a jednocześnie jest bardzo dyskretne.

Oświetlenie schodowe LED

Coraz częściej na stopniach montuje się energooszczędne i zarazem bardzo efektowne oświetlenie schodowe LED w postaci taśm. Podobnie jak w przypadku bardziej tradycyjnych lamp montowanych na schodach taśmy nie muszą emitować bardzo silnego światła, już samo delikatne podświetlenie wystarcza, żeby zapewnić bezpieczeństwo i ciekawy efekt wizualny. Takie schody prezentują się bardzo nowocześnie i stylowo. Dodatkową zaletą tego typu oświetlenia jest łatwość montażu, a najczęściej także możliwość zmiany intensywności, temperatury i koloru świateł.

Lampa schodowa wisząca lub kinkiet

Ciekawym rozwiązaniem, które stosuje się wewnątrz domu, jest zamontowanie oświetlenia wyżej – na ścianie w formie dekoracyjnych, tworzących wyjątkowy klimat kinkietów lub na suficie w postaci lampy schodowej wiszącej. Ta druga opcja będzie wyglądała rewelacyjnie w wysokich pomieszczeniach. Lampa w tej sytuacji pełni rolę dekoracyjną i z pewnością zwróci na siebie uwagę, dlatego warto dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać i dopasować ją do całej aranżacji wnętrza.

Lampa wpuszczana zewnętrzna

Oprawa wpuszczana zewnętrzna wyróżnia się dyskretnym, a nawet minimalistycznym wyglądem. Nie rzuca się w oczy, dlatego całą uwagę skupia na sobie samo światło, tworząc niepowtarzalną atmosferę i dodając uroku całemu budynkowi. Nie bez powodu lampę wpuszczaną zewnętrzną wykorzystuje się również do podświetlania zabytków i pomników. Ten typ oprawy jest również wyjątkowo praktyczny ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, dlatego tak dobrze sprawdza się na zewnątrz.

Nowoczesne lampy schodowe

Aktualnie mamy szeroki dostęp do nowoczesnych lamp schodowych różnego typu. Bez względu na to, czy preferujemy wygląd tradycyjny, czy też bardziej nowatorski, producenci starają się, żeby oferowane lampy były energooszczędne i gwarantowały szeroki zakres możliwości, na przykład ściemnianie lub zmianę koloru światła. Dzięki temu można wykorzystać oświetlenie jako ważny element aranżacji wnętrza, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *